Минимализъм - естетика или начин на живот?
- Нели
- Apr 23, 2020
- 2 min read
Updated: May 2, 2020
Винаги съм вярвала, че минимализма няма точна дефиниция. Хората определят минималистичния живот според собствената си ценностна система и разбирания за стойностен живот. Въпреки това има някои отличителни белези, които се наблюдават при повечето минималисти - неутрални цветове, сукуленти и семпъл дизайн. И може би точно тези отличителни белези разводняват понятието за минимализъм и той се превръща в тенденция, която се свързва повече с физическото си проявление, отколкото с минималистичната психическа нагласа.

Минимализма, като естетически похват лесно се разпознава. Обикновено когато напишеш минимализъм в Google изображенията показват домове с бели стени, неутрални дивани и един-два сукулента. Или пък гардероб с малко на брой дрехи, като преобладаващата гама е бежово, бяло, сиво и други неутрални тонове.
И да, макар да е вярно, че ние минималистите обикновено предпочитаме този естетически минимализъм пред пищните цветове, причината да го харесваме толкова не е само заради визуалната удовлетвореност.
Минималистичният начин на живот се обуславя на простичкото живеене. Такова, в което има място за наистина стойностните неща. Без излишни вещи. Затова и често домовете ни в скандинавски стил, а гардеробите ни - с неутрални цветове. Но причината за това е, че така просто е по-лесно. По-лесно е да си избереш тоалет за деня, когато всички дрехи в гардероба си отиват една с друга. И броят на дрехите в него не е главозамайващ. По-лесно е да поддържаш дом, в който няма много вещи (всички знаем колко досадно е да махнеш всички малки сувенири от секцията, да почистиш праха и да ги върнеш обратно!) А сукулентите са наистина простички за отглеждане!

И макар да не искам да слагам граници или определение на минимализма, ще изразя мнението си, че когато решиш да си създадеш гардероб в неутрални цветове, той не задължително е минималистичен. Не и когато бройката дрехи не спира да расте с всеки изминал ден. Не и когато дрехите в него носиш по веднъж и захвърляш. Не и когато те са купени от бизнеси, чиито практики са неетични. Защото за мен минималистичния живот, върви ръка за ръка с етиката и устойчивостта. В крайна сметка, каква стойност може да донесе в живота ти една вещ, която е била направена от роби? Или неустойчив продукт, изработен от нискокачествени материали, който се разрушва в кратък период и насърчава по-голямо консуматорство?

Така че, ако решиш да поемеш по пътя на минимализма обърни внимание първо на своята нагласа за света. Помисли кое е важно и стойностно за теб, какво ти носи радост и от какво можеш да се отървеш. А естетическия минимализъм ще се случи от самосебе си.
Чао! И до нови срещи. Нели
Comentarios