top of page

Минимализъм с деца - за количеството на детските играчки

Updated: Dec 1, 2020

Здравейте, мили родители!

Време е да си поговорим за минимализъм с деца. В тази практическа статия ще ви дам някои насоки как да приложите минимализма в ежедневието на вашите деца. Днес ще се средоточим върху играчките като естествена част от детския живот.


Няма да изпадаме в краен минимализъм. Отглеждането на деца без никакви играчки, не е мисия невъзможна. Всички сме ставали свидетели на деца предпочитащи ежедневни предмети дори и пред най-интерактивните играчки. Но практически по-приложимо е детето да има средства за забавление, които да са безопастни за него. В противен случай рискувате то да намери забавление в контактите, лекарствата или в шкафа с ножове.


В желанието си да осигурим игра и уреди за развитие, родителите понякога попадаме в капана на консуматорството и не след дълго се озоваваме в дом пълен с играчки. А реалността е, че количеството играчки далеч не е право пропорционално на качеството на детската игра. Затова в следващите редове ще ви споделя мойте съвети как да запазите и увеличите качеството на играта, дори и с по-малко количество играчки.


Защо минимализъм?

Често пъти родителите остават с впечатлението, че за да играят дълго и самостоятелно, децата имат нужда от много играчки. Реалността обаче е друга - децата играят повече и по-качествено когато не са затрупани от много вещи. Причината за това се крие в етапите на детската игра. Нека ги разгледаме:

Когато едно дете получи нова играчка то първо я излседва. То "изучава" материала, от който е направена и как се усеща той - дали е мека играчка, която може да стисне в ръка или е твърда играчка; дали е гладка играчка или има релеф по нея; дали е кръгла и се търкаля или е квадратна; по-малките деца опитват играчките и на вкус - те ги пъхат в устата си в опит да изучат новото нещо, което току-що сте им подали.

Едва след като опознаят играчката започва креативната игра. Това е момента, в които от опознаване на самата играчка, детето пристъпва към опознаване на своите възможностти - какво мога да направя АЗ с тази играчка.


Ако обаче на детето се даде твърде голям избор от играчки, то така и не преминава в същинската фаза на игра. То прехвърля вниманието си от играчка на играчка, без реално да изследва как може то да играе с нея, а само изучава играчките и какво представляват те. Така вниманието му ще бъде ангажирано за известно време, но след като изучи своите играчки, рискувате детето да изгуби интерес към тях, без изобщо да премине към фазата на същинската игра.


Когато на детето се даде по-малък избор от играчки и то има възможност освен да опоазнае самата играчка, но и да изпита границите на своите възможностти и въображение, то реално пристъпва към фазата на игра. Освен това въображението се разжда в момент на скука. По-малкото играчки стимулират въображението. Детето не е постоянно стимулирано от откриването на нови играчки и вместо това открива нови начини да играе със старите играчки.




Родители консуматори не възпитат деца минималисти.


Независимо колко много време отделяте, за да говорите на детето, че не може да има всички играчки на света, ако вие вадите дебитната карта при всяка харесала ви парцалка или вещ за дома, то детето ще приеме консуматорските ви навици.


Децата се учат наблюдавайки своите родители, а не слушайки ги какво говорят. Затова преди да прилагате минимализъм по отношение на детските играчки, приложете минимализма в своите лични вещи.



Страхотен способ е да включите детето в "разчистването" на семейните или вашите лични вещи. Когато отделяте дрехите от гардероба си, които ще продадете или ще дарите на други, разкажете на детето какво правите. Вземето го с вас когато ги носите в организацията за дарение. Кажете му, че тези вещи вече не ги ползвате, а някой друг ще се радва да ги има. И чак след това му предложете да се заемете с неговите играчки и лични вещи.


Поддържайте минимализма


След като вече сте разтребили играчките и сте се отървали от ненужните такива, не хуквайте към магазина, за да купите нови. Цялото упражнение по разчистване на играчките би било абсолютно безсмислено, ако просто замените старите играчки с нови. Разбира се, няма нищо лошо от време на време да купувате играчки, но за всеки 2 стари играчки вземете 1 нова.


За да поддържате количеството минимално, ви съветвам да не ходите на пазар за играчки заедно с детето. Не посещавайте магазини където то може да се изкуши и да поиска да му купите нова играчка. Или поне не го правете често. Този съвет е абсолютно приложим и за възрастните. Аз самата не ходя на "разходка по магазините", ако нямам нужда да си купя нещо. По магазините се предлагат много неща, който ми хващат окото и ми е по-трудно да не купувам излишни вещи, ако постоянно съм примамена от красиви артикули, намалени цени и промоции.


Ако все пак се наложи да отидете в магазина за играчки с детето или просто искате то да си избере играчката, предварително го подгответе, че не може да купите n играчки. Ще трябва да изберете само една. Помогнете на детето в избора - селектирайте няколко играчки, които сте склонни да купите и елиминирайте тези, които най-малко му харесват или привличат вниманието му. Докато не останете само с 2-3 играчки. Тогава детето ще е способно да вземе решение, да избере една и да си тръгнете само с нея. Ако пък поради някаква причина малчугана не успява да избере само една, направете списък с другите играчки, които мноооого му харесват. Така хем няма да има разочарование, че не сте купили всички играчки, хем детето няма да настоява да купите всички сега защото ще знае, че все някога ще получи и останалите.



Всичко много добре, но как да се справим с бабите, дядовците, лелите, чичовците и всички останали, които бойкотират вашия минимализъм?


Знам, че много родители страдат от вечните подаръци от роднини и приятели. Бабата дошла да ви види, ама нямало как да дойде с празни ръце и купила едно камионче. Вчера пък било "ден на усмивката" и леля ви купила подарък на децата, че да ги усмихне. Излезли сте на кафе с приятелка и тя, за да стопли отношенията с детето, му донесла кукла... Списъка е безкраен.


Всички тези хора, които постоянно ви носят подаръци го правят с най-добри чувства- запомнете това. Те истински искат да зарадват вашето дете. Да, за вас това може и да е досадно, може и да не искате да възпитавате децата си така, но коментари от рода "Пак ли си донесъл(а) някакъв боклук?" само ще ви развалят взаимоотношенията ви с близките. Вместо да бъдете хапливи и да въртите очи, обяснете на близките си, че вие искрено оценявате техния жест, но ще се радвате, ако те вместо камионче донесат на детето две мандарини.


Ако близките ви са склонни да чуят вашата гледна точка - разкажете им защо го правите. Разкажете им какви ползи носи минималистичната детска среда. Разкажете им за свръх консуматорството и околната среда... Ако пък не са склонни да ви чуят, просто не се хабете в думи. Никога няма да можете да убедите някого в своите виждания, ако те не са готови да ги чуят. В този случай просто ги помолете учтиво, да не носят подаръци.

И после им предложете решение. Дайте им възможност да носят "подарък", но той да не е под формата на вещи. Предложете им да заведат детето на разходка, на игра, да му донесат плодове или просто да прекарат време насаме с него. Кажете им, че детето така ще се привърже към тях самите, а не към подаръците, които му носят. Така детето ще се радва да види човека, а не какво има той в своята чанта.










Какво да правим по празниците?

Коледа, рожденни дни, именни дни, деня на детето - все поводи за подаръци. Моят най-голям трик е да помоля роднините на детето да му купят общ подарък.


За рождения си ден Алия, от цялото семейство получи акумулаторна кола. Детето беше доволно, че за празника получи подарък, роднините ни бяха доволни, че подариха нещо. А ние истински се зарадвахме, че не занесохме вкъщи 100 подаръчни торбички.

Същата тактика мисля да приложа и сега за наближаващата Коледа. Алия ще "напише" писмо до дядо Коледа, а всички "джуджета" на семейството заедно ще помогнем нейното желание да се осъществи.



Това е всичко от мен за днес, мили мои.

Каня ви да изгледате моето видео за количеството и качеството на детските играчки. В него съм засегнала интересни аспекти на детската игра:


Ще се радвам да споделите и своите наблюдения как минимализма влияе на вас и вашите деца. Ако имате съвети, споделете ги в коментар по-долу. Благодаря ви!


Чао и до нови срещи!

Нели


Comentarios


©2020 by Mrs Nellie Bee. Proudly created with Wix.com

bottom of page