Колко точно е ЕКО стъклото?
- Нели
- Sep 24, 2020
- 3 min read
Не отдавна в социалните медии попаднах на информация, че стъклени чаши и чинии не могат да бъдат рециклирани и не бива да се изхвърлят в контейнерите за стъкло. Аз не знаех за това и бях много озадачена да прочета тази информация. До този момент предполагах, че стъклените чаши и чинии попадат в същата категория като стъклените буркани и бутилки.
След като споделих това инфо с вас, моите последователи, се оказа, че голяма част също не бяха чували за това. Започнаха да валят различни въпроси относно рециклирането на стъкло. И понеже аз не съм експерт в рециклирането, не побързах да отговоря на върпосите ви. Вместо това обобщих върпосите и ги изпратих на експертите - Екопак. Ето какво ми отговориха те...
"Здравейте! Казвам се Нели и съм блогър, който се интересува от устойчив начин на живот.Днес с моите последователи коментираме рециклирането на стъкло и по-точно информацията, че счупени чаши и чинии не бива да се изхвърлят в контейнерите за стъкло. Искаме да ви попитаме следните няколко неща:
1. Защо? Каква е причината счупени чаши и чинии да не бива да се изхвърлят за рециклиране?
Екопак: Системите за разделно събиране с цветни контейнери са предназначени само за отпадъци от опаковки. Когато говорим кои са стъклени опаковки, отговорът е далеч по-лесен от този напр. за пластмасата. При стъклото има само 2 вида опаковки – буркани и бутилки. така, че в зелените контейнери се изхвърлят само стъклени отпадъци от опаковки.

Този вид отпадъци са произведени от различен по структура и състав материал, поради което трудно могат да бъдат рециклирани за получаване на нови опаковки. Причината най-общо казано е в разликата в химичният състав на отпадъците и вида на процесите на тяхната преработка. Подходящите за рециклиране стъклени продукти могат да бъдат рециклирани многократно без да губят свойствата си. Влагането на рециклирано стъкло за производството на нови продукти не влошават качеството, чистотата и прозрачността им. От рециклираното стъкло могат да се произвеждат нови стъклени буркани и бутилки.
Преди да бъде рециклирано стъклото се натрошава на така нар. стъклени трошки, които се разтопяват в пещи за топене обикновено при температура от порядъка на 1500 оС. Полученото разтопено стъкло след това се подова към леярски машини за оформяне на крайния продукт. От множеството продукти, произвеждани от стъкло, като подходящи за рециклиране се считат предимно стъклените бутилки и буркани, използвани за съхраняване на хранителни продукти като сокове, сладка, консерви, бебешки храни и т. н. Добре е да се има предвид, че електрическите крушки, стъклата за прозорци, съдовете от стъкло не са подходящи за рециклиране и не трябва да се смесват с годното за рециклиране стъкло.
2. Какво става с стъклото, което се чупи при изхвърлянето на боклука в контейнера?
3. Как се запазва стъклото за рециклиране цяло при събирането на боклука (прехвърлянето от контейнера в камиона за боклук не начупва ли голяма част от стъкларията вътре)?
4. Ако счупенкте стъклени чаши и чинии не могат да бъдат рециклирани, то колко точно е “еко” стъклото?
Екопак: Моля изгледайте видеото, което представя обработката на стъклените отпадъци преди да бъдат предадени за рециклиране:
Много ще се радваме да помогнем на повече хора да разберат смисълът на разделното събиране и рециклиране на отпадъците.
На линия сме за още въпроси и отговори.
Успех! "

От видеото става ясно, че счупените стъклени отпадъци не са проблем, стига те да са отпадъци от опаковки. Но не става ясно, кое стъкло се счита за опаковка и кое - не. Например аз ползвам стъклени кутии за съхранение на храна от ИКЕА. Те опаковка ли са или посуда? Ето какво ми отговориха Екопак:
- Разделно събраните стъклени отпадъци (това са само бутилки и буркани) се сортират по цвят – обикновено само безцветното, кафявото и зеленото стъкло могат да се рециклират, натрошават се на „трошки”. Известно количество трошки смесени със суровини (пясък, сода на прах и варовик) се нагряват заедно в пещ, за да се стопят. Стопеното стъкло се отлива в нови бутилки и буркани. Най-добрият начин за справяне със стъклените отпадъци е рециклирането. Използването на рециклирано стъкло за направата на нови стъклени продукти изисква 40% по-малко енергия. Процесът е енергоспестяващ, защото натрошеното стъкло, наречено трошки, се топи при по-ниска температура отколкото суровините, от които се прави стъкло. Обърнете внимание: Не всички стъклени продукти могат да се рециклират. Елекрическите крушки, керамиката, прозоречното стъкло, огледалата и чиниите не са направени от същия материал като стъклените буркани и бутилки, и не трябва да се смесват с годното за рециклиране стъкло.
И така, в крайна сметка излиза, че се рециклират само стъклените буркани и бутилки. Всякаква друга стъклария не бива да попада в зеления контейнер. Което за мен е разочароващо. До сега съм смятала, че всеки тип стъклени съдове могат да се рециклират и затова масово съм избирала стъкло когато стане върпос за съдове за съхранение.
Любопитно ми е дали и в чужбина се практикува по същия начин? Дали и в другите държави се рециклират само бутилки и буркани? Вие как мислите? Да попитам ли чуждестранните власти и фирми отговарящи за рециклирането? Споделете ми в коментар и аз с радост ще разуча ситуацията!
Чао! И до нови срещи.
Нели
Comments