Моите любими козметични продукти напоследък
- Нели
- Dec 3, 2023
- 5 min read
Привет, привет, прекрасни хора!
Леле! Колко време мина от последния ми блог пост. Живота е кръговрат. В един момент бях силно запалена по писането на блог постове, после се увлякох по друг тип съдържание и ето ме сега, отново на вълна блог постове.
От много време искам да ви споделя как изглежда настоящата ми грижа за кожата. Инстаграм и фейсбук публикации обаче няма да стигнат за този текст. Затова, ето ме тук отново. Готова да споделя мислите си в моят уеб сайт. :)
Тези от вас, които ме следват от много време, знаят, че съм почитател на истинската, чиста козметика и грим. Затова в следващите редове ще намерите качествени продукти, някои българско производство, други с страхотна бизнес етика и всички от тях - с доказано качество. За мен те се утвърждават като настоящи козметични фаворити.

Настоящата ми козметична рутина не се състои от много стъпки. Всъщност, както с всичко друго в живота ми, така и при грижата за кожата, аз вярвам, че по-малкото е по-добре. Минимализъм, бейби! 😅
И сутрин, и вечер започвам процедурите си с почистване на кожата. Аз използвам масления метод за почистване на кожата. За него съм ви разказвала тук.
Когато кожата е добре почистена съм готова да започна с подхранващите серуми и масла. Първата стъпка е и най-скорощното ми откритие - Skincyclopedia. Ако ме следвате отдавна, то знаете, че съм абсолютен фен на The Ordinary. Е, вече си имаме български аналог на известните моно козметични продукти. Това е Skincyclopedia. Аз ги открих съвсем случайно и когато видях, че са български веднага реших да ги опитам. От тогава си ги купувам редовно!

Последния път когато купувах техни продукти си взех този Blemish Correct Guide, които се състои от Beta hydroxy киселина, Niaciamide серум и серум с 10% хиалуронова киселина.
Първа стъпка - ексфоалиране
Знаете ли каква е разликата между алфа и бета хидрокси киселините? Алфа хидрокси киселините са водоразтворими. Те действат основно на повърхността на кожата. Бета хидрокси киселините са мастноразтворими. Те атакуват натрупаните замърсявания в дълбоките слоеве на кожата. По принцип в грижата за кожата е добре да използваме както алфа, така и бета хидрокси киселини. Но ежедневната им употреба *и на двете* би била твърде агресивна за кожата. Затова серуми с AHA + BHA се използват веднъж - два пъти в седмицата.
Използването на BHA серум ежедневно обаче е препоръчително, според мен. Живеем в много мръсна среда: въздухът е наситен с какви ли не микро частици. Слагаме си често грим (който обикновено е на маслена основа). Търкаме кожата на лицето си, понякога неволно с мръсни ръце. Опираме телефоните в лицето си по няколко пъти на ден (а, те колко мръсни могат да станат...) и какво ли още не. Ежедневно си създаваме условия, които са сериозна предпоставка за натрупване на замръсявания по кожата. Затова аз вярвам, че BHA киселините трябва да са неизменна част от грижата за кожата.
Стъпка втора - Niacinamide
Ниацинамида е многофунционален. Той "атакува" пигметните петна, акнето, изглажда текстурата на кожата, придава блясък и мекота и какво ли още не! Невероятно е колко много сила се крие в една единствена съставка. Серума на Skincyclopedia, също като този на The Ordinary съдържа и цинк. Той има способността да успокоява кожните раздразнения.
Личните ми наблюдения за този серум са много добри. Всъщност аз до преди няколко месеца не използвах Ниацинамид в козметичната си рутина. Сега виждам голяма полза от този серум - кожата ми е много по-мека и гладка, няма петна по нея и е много по-еластична (като това последното не се дължи само на ниацинамида, но и той според мен е оказал роля). Съвсем откровено си казвам, че нямам намерения да изключвам този серум от козметичната си рутина. Определено ми е сред любимите.
Стъпка трета - Hyaluronic Acid
Здравата кожа, озарената кожа, нежната кожа е хидратирана кожа. Няма да се уморя да го повтарям - пийте вода, за да хидратирате отвътре и нанасяйте хидратиращи серуми на кожата си, за да сте красиви!
Тук правя едно бързо вметване, понеже гледам маркетинга успешно заблюждава хората. Маслените серуми - такива, които се състоят само от мастноразтворими съставки, и растителните масла не хидратират кожата. Хидратация идва от думата húdōr на старогръцки и означава вода - тоест трябва ви вода, за да хидратирате. Не масла.
Хиалуроновата киселина е активна съставка, която привлича водата към себе си. Ако кожата ви е суха, серум или крем с HA е абсолютно задължителен. Има обаче една подробност - високите концентранции на HA вместо да хидратират, изсушават кожата. Този серум, по мои наблюдения е точно такъв - твърде концентриран. Аз усещам кожата си опъната и суха след нанасянето му. Затова го комбинирам с вода от безсмъртниче. Нанасям серума върху кожата и веднага след него флоралната вода. Тази комбинация за мен е страхотна - кожата ми моментално се "напива", става мека, нежна и еластична. Флоралната вода от безсмъртниче, не съм я избрала случайно - ако ви е любопитно пишете ми в коментарите и аз ще разкажа повече и за нея!
Тук приключвам със Skincyclopedia и взиамам моят добър стар приятел - кофеиновият серум на The Ordinary.

Той атакува тъмните кръгове под очите ми, озарява кожата и я кара да се събуди. Е, разбира се, ако предната нощ не съм спала или съм се взирала в екран цял ден, този серум няма да направи чудеса. Но то никой серум не би могъл. Имайки реалистични очаквания към серума, смело заявявам, че е супер попадение и не случайно го ползвам вече повече от 4 години.

Него нанасям с любимият си гуа-ша камък, който получих от миналогодишната октомврийска кутия на "Кибрит".
И докато още държа в ръка гуа-ша камъка нанасям масло от жожоба, за да запечатам всички тези благинки в кожата си, да и придам еластичност, свежест и много нежност. Любимите ми растителни масла са от Zoya.bg Купувам ги наливно - така хем ми излизат по-евтино, хем не плащам за марка, хем съм сигурна в качеството им защото вече не веднъж съм се убеждавала в качеството на продуктите от Зоя.

Маслото от жожоба е с много близък липиден профил до естествения себум, който се секретира от кожата ни.То е подходящо за всеки тип кожа. Затова и съм избрала именно него. А и признавам, че се усеща много луксозно когато го нанасям. Въпреки това то не е константа в козметичната ми рутина. Понякога го заменям с масло от пшеничен зародиш, масло от бадем, любимото ми масло от шипка и още много други.
Последнатa стъпка, май отива към категория гримиране... или не съвсем. Tinted day cream by Dr. Hauschka

Този продукт със сигурност е подходящ за хора със суха кожа или за употреба през зимните месеци когато кожата ни лесно изсъхва от ниските температури и студения вятър. Богат крем, с превъзходен аромат, който оставя съсвем лек цвят върху кожата - колкото да изглади малките несъвършенства. Сега през студените месеци го използвам всеки ден, но през лятото го избягвах защото идваше твърде тежък и мазен за кожата ми тогава.
Използвам тук редовете, за да ви споделя отзивите си за продуктите на марката Dr. Hauschka.
Рудолф Хаушка е основателят на марката. През далечната 1967 г. той, заедно с Елизабет Зигмунд създават "Dr. Hauschka Heilende Kosmetik nach Elisabeth Sigmun" - лекуваща козметика.
Хаушка е антропософ (учението на моят любим Рудолф Щайнер) , който вярва, че можем да излекуваме телата си (в това число и кожата) чрез чисти растителни екстракти и натурална козметика. Когато, заедно с Елизабет Зигмунд, създават бранда Dr. Hauschka те влагат именно тези ценностти в продуктите си. И определено си личи. Козметичния бранд за мен е уникален. Единствената причина днес да не го използвам е цената на продуктите, която откровенно казано дори не е толкова висока, но аз в момента не мога да си го позволя. Окуражавам ви, все пак, ако имате възможност да тествате техни продукти - гарантирам, че ще останете очаровани.
И това е, прекрасни мои! След тези продукти евентуално се гримирам. Но не всеки ден. Всъщност кожата ми напоследък изглежда доста добре и не изпитвам необходимост да слагам ФДТ, контур, хайлайтъри и т.н. Е, не, че не се контя от време на време! Все пак, не случайно Еди ме нарича "кокона"! 🤍
Хайде, сладурчета! До нови срещи!
Нели
Comments