top of page

Ето как салициловата киселина може да ти помогне при борбата с акнето.

Updated: Feb 19, 2020


Какво е салицилова киселина?

Салициловата киселина е бета-хидрокси киселина. Представлява вещество, което насърчава лющене на мъртвите клетки и регенерацията на нови такива (ексфолира). Благодарение на това си свойство, тя се отличава като натурална алтернатива на химичните пилинги. Салициловата киселина успешно се използва за третирането на мазна и акнетична кожа, тъй като е силен антисептик с бактерицидно действие.


Източници на салицилова киселина:

Салициловата киселина първоначално е била извлечена от кората на бяла върба, а по-късно е изкуствено създадена в лаборатории, като днес може да си я набавиш под формата на бял прах от аптеката. Аз обаче не препоръчвам употребата на синтетична силицилова киселина не само заради изкуствения й произход, а и защото при неправилна дозировка киселината е твърде агресивна и може да предизвика парене, прекомерно лющене и изсушаване на кожата.


Вместо това натурална алтернатива на тази бета-хидрокси киселина може да бъде използвана, в домашни условия, за постигане на свежа и свободна от акне кожа.

Според "Proceedings of the Nutrition Society" билки като куркума, паприка и кимион съдържат високи нива на салицилова киселина. Маска с куркума и хума има моментален озаряващ ефект и след продължителна употреба видимо намалява омазняването и акнето. Зелените ябълки, кайсиите, капините, боровинките, авокадото, червеното грозде и мандарините са част от плодовите източници на салицилова киселина. А от зеленчуците - зелени пиперки, маслини, домати, гъби, спанак и други.



Как да ги изплозваш?

1. Маска с куркума и мляко съчетава действието на алфа- и бета-хидрокси киселини. Смеси куркума на прах с малко прясно или кисело мляко до получаването на хомогенна смес с консистенцията на каша. Нанеси маската върху лицето си и я остави докато изсъхне. Отмий с хладка вода.


2. Смеси 2 лъжици паприка с 1 лъжица мед, за да си направиш маска. Медът изглажда тена на кожата и също като паприката почиства порите осигурявайки ти чиста и мека кожа. Маската нанеси и остави за 10-15 минути, след което отмий с хладка вода.


3. Покрий кожата на лицето си със каша от боровинки, капини и сок от грозде. Не се притеснявай да експериментираш - комбинацията от плодове може да е според твоят вкус. Нанеси върху лицето, остави маската да подейства няколко минути и отмий с хладка вода.


4. Сок от зелени ябълки и/или краставица можеш да изплзваш вместо тоник, за да озариш кожата и да насърчиш клетъчната регенерация. Нанеси сока използвайки козметичен тампон. Не изтисквай голямо количество сок, а само толкова колкото ти е необходимо, тъй като той не може да бъде съхраняван дълго време.

Не забравай да нанесеш слънцезащитен лосион след като направиш маска с бета-хидрокси киселина, тъй като тя може да предизвика фоточувствителност. Добре е също така да нанесеш успокояващ крем или серум.




Избирайки натурален източник на салицилова киселина, козметични процедури можеш да правиш колкото често искаш.



Не е доказано, че консумацията на плодове и зеленчуци съдържащи салицилова киселина оказва влияние върху мазна и акнетична кожа. Всички обаче знаем, че те съдържат витамини и вещества, които помагат на нашите тела да функционират правилно. Затова освен да ги нанасяш като козметика върху кожата, ти препоръчвам и редовно да ги консумираш.


Козметика със салицилова киселина:

Козметични продукти със салицилова киселина можеш да откриеш на пазара. При избора на такъв е добре да обръщаш внимание на съдържанието, тъй като често в козметиката се използва синтетична бета-хидрокси киселина. Екстракта от кората на върба е един натурален източник на салицилова киселина. Често продуктите със салицилова киселина са измиващи препарати и маски.


Един път в седмицата част от моята вечерна козметична рутина е AHA + BHA серум от The Ordinary:


Опита ли вече някоя от процедурите, който ти предложих? Как се чувства кожата ти?

Comments


©2020 by Mrs Nellie Bee. Proudly created with Wix.com

bottom of page