top of page

Козметика без консерванти? Не, мерси!

Updated: May 16, 2020

Шарланът има срок на годност 1 година. Зеленчуците остават свежи между една седмица и един месец, според начина на съхранение. Водата е на практика вечна.

Но когато всички тези съставки се забъркат в супа, тя има срок на годност 3-5 дена. Защо? Ами защото микроорганизмите (които "развалят" храната) обичат влажна среда, в която има храна. А супата отговаря точно на тези критерии.


Същото се отнася и за козметиката.



Когато за първи път започнах да се интересувам от натурална козметика, все се оглеждах за надписа "без консерванти". С времето се образовах и разбрах, че козметиката без консерванти не само , че не е с нищо по-добра от натуралната козметика с консерванти, ами е и откровено опасна.


Консервантите, които биват вечно заклеймявани като вреди и опасни, всъщност са създадени с цел да ни предпазят. Те поддържат храната, козметиката и напитките ни чисти от мухъл, гъбички, плесен и микроби. Консервантите са тези, които не позволяват на микроорганизми да растат в продуктите, които консумираме и които използваме в личчната хигиена.


И всички ще се съгласим, че не искаме плесен в супата си, нали?


За да се развиват микроорганизмите, те се нуждаят от вода, кислород, хранителни вещества. За развититето на някои топлината, влагата и концентрацията на кислород също е от значение. Когато тези критерии са спазени в даден козметичен продукт и той съдържа вода и хранителни вещества (най-често това са маслата и растителните екстракти), в него започва развитието на микроорганизми. И тъй като са микроорганизми, лесно остават незабелязани с невъоражено око.


Освен, ако няма консервант. Гамата от консерванти, които могат да се съдържат в един козметичен продукт е широка. Те могат да бъдат агресивни химикали създадени в лаборатория, от където и лошата им репутация. Но могат да са химични съединения извлечени от природни източници, които защитават продуктите, без да вредят на здравето и околната среда (тези обикновено са с ECOCERT или COSMOS ORGANIC сертификат). Защитават ги като предотвратяват развитието на микроорганизмите, които много умело се развиват точно в натурални продукти, тъй като:


- повечето продукти съдържат вода

- често биват съхранявани на умерена температура

- съдържат хранителни вещества, които са особено любими на микроорганизмите (като, но не само, алое вера, растителни екстракти, натриев хиалуронат, витамини и коензим Q10)

- имат pH между 4,5 и 6,5, което създава перфектна среда за развитието им

- не рядко употребата им от потребителя е предпоставка за замърсяване с микроорганизми



В общия случай, ако един продукт не съдържа вода, то той няма нужда от консервант. Това е и причината повечето растителни масла да купуваме "100% натурални", без консерванти и "сурови". Когато обаче си купуваме крем, създаден със съставки на водна и маслена основа, или само на водна основа, то той задължително трябва да съдържа консервант. Важен момент е да вметна, че етеричното масло от чаено дърво, розмарин и изобщо, което и да е етерично масло, редом с витамин Е не са консерванти. Тези са антиоксиданти, забавят развитието на микроорганизми и гранясването на маслата, но не предотвратяват появата им и развалянето на крайният продукт.


Начина, по който се използва продукта и метода му на съхранение също може да създава предпоставка за използване на консервант, защото както вметнах по-горе потребителят също може да е причина за замърсяване на продукта.


Да вземем бутер за тяло, направен от масло от гроздови семки, шия и кокосово масло, който се продава и съхранява в буркан. Сам по себе си, този продукт не се нуждае от консервант. Какво обаче се случва когато той стигне до потребителя? Потребителят не мисли за микроорганизми, консерванти и прочие. Той отваря крема, бръква с пръст в него и го намазва върху кожата си. Без дори да се замисли, че дори и с измити ръце, бъркайки директно в продукта може да въведе микроорганизми.


Още по-лош е сценария с така нашумелите натурални пасти за зъби с кокосово масло и активен въглен, които отново се съхраняват в буркан. Аз самата съм ползвала такава. И знаете ли как? Директно завирам четката за зъби в бурканчето, за да си сложа върху нея паста за зъби. Влажната четка за зъби, във влажната баня, директно в продукта без консервант. Сещате се какво следва, нали?


А може ли да те убие козметиката без консервант? Звучи малко драматично, но да. Има няколко документирани случаи, в които козметични продукти с неефективна система за консервиране или без изобщо такава, са довели до фатален край. И докато тези фатални случаи са малко, случаите, в които здравето на потребителя е било компрометирано поради липса на консервант са многобройни.


Така че мили мои, следващия път когато избирате козметика, не се хвърляйте задължително на етикета "без консервант". По-добре потърсете продукт, който е създаден с познания и с грижа към здравето на хората.


Чао! И до нови срещи.



Comments


©2020 by Mrs Nellie Bee. Proudly created with Wix.com

bottom of page