top of page

Етични и устойчиви сертификати в модната индустрия

Щом сте попаднали на този блог пост, най-вероятно вече знаете за последиците и тъмната страна на модната индустрия. Понятието бавна мода все повече навлиза в ежедневието, а принципите на етичност и устойчивост заемат място сред критериите при пазаруване.


Но не винаги е лесно да пазаруваш устойчиво и етично, особено когато няма един универсален "белег", който да отличава бавната мода от бързата. Причините за това са много, а според мен водещо е, че не всички разбираме думите етика и устойчивост еднакво. За някои устойчиво производство е това от органични и естествени материи. Други вярват, че най-важно е да рециклираме старите дрехи и да създаваме нови от тях.


И все пак има сертификати, които показват, че бранда отделя внимание на околната среда и обществото. В следващите няколко реда ви споделям тези, които са ми познати на мен:



1. Cradle to Cradle - сертификат разпознат в световен мащаб. Той се отнася най-вече до компании, който прилагат така наречена кръгова икономика. За да получат Cradletocradle сертификат продуктите трябва да отговарят на няколко социални и екологични критерия: повторна употреба на материали, материално здраве, използване на възобновяема енергия и контролиране на въглеродния отпечатък, контрол на използваната вода и социална справедливост.



2. EcoCert - сертификат познат повече в козметичната индустрия, но този френски сертифициращ орган се занимава и с текстил. EcoCert се грижи за сертифициране на текстил изработен с органичен памук, коноп. лен и други устойчиви материи по критериите на Organic Content Standard




3. GOTS - може би най-познатия сертификат за текстил, познат на световно ниво. GOTS има многобройни сертифициращи звена, който се ангажират с унифициране на критериите за сертифициране на различни държави и ги слагат под една обща шапка. Тези сертифициращи звена наблюдават хиляди фабрики по света, които се занимават от продукцията на влакната до принтиране на щампи върху текстила. Така GOTS предоставя сертификат върху крайният продукт, уверявайки се, че стандарта е спазен на всяко едно ниво от производството му. GOTS сертифицират дрехи от памук, лен, коноп и вълна.


4. OEKO-TEX най-често се среща върху детски дрехи и текстил, тъй като той показва, че продукта не съдържа вредни химикали. Системата, която използват, има четири нива и включва незаконни химикали; химикали, които са законни, но които се считат за вредни за здравето; химикали, считани като общо за безопасни; и безопасни химикали.OEKO-TEX стандарта често се среща редом до GOTS сертификата


5. Fair Wear Foundation - шиенето на дрехите е тази част от производството на текстил, където обикновено се срещат най-много проблеми с условията на труд и етиката. Fair Wear Foundation сертифицират текстил, който се произвежда от работници, които получават честно заплащане. Компаниите участващи във фондацията не наемат деца под 15 годишна възраст на работа; работниците получават равни възможности в работната среда; условията на труд са безопасни; трудовата им заетост е осигурена чрез трудови договори и разумно работно време и други. С една дума Fair Wear Foundation се занимават с човешкия фактор в модната индустрия.


6. Certified B Corporation - сертификат, който минава отвъд продукт или услуга и се отнася до цялостната етика и устойчивост на сертифицираните корпорации. B Corporation измерват екологичната и социалната отговорност на фирмите като обръща внимание на всеки малък детайл - от доставките и изработката на суровини до благотворителните кампании, в които участва сертифицирания бизнес.












7. USDA Organic - още един сертификат познат в хранителната, козметичната и текстилната индустрия. Отнася се до отглеждането на памук или кашмир без пестициди и други вредни химикали. За съжаление USDA се отнася само до самия текстил и дрехи, които след това са били третирани с вредни бои или други химикали все пак могат да получат този сертификат.





Разбира се, освен тези има и много други сертифициращи органи на държавно и световно ниво. Все повече и повече организации се ангажират с наблюдение и акредитиране на бизнеси и корпорации относно техните екологични и социални дейности. Подобни сертификати ви гарантират качеството на използваните материи и бои, както и условията, в които са били произведени.


Но не винаги липсата на сертификат означава, че компанията не следва социални и екологични етични принципи. Обикновено сертифицирането е скъп процес и малки местни фирми и брандове не могат да си го позволят. А те, често са тези, които подхождат най-етично към своите работници. Затова ви съветвам, когато избирате модни находки да се огледате първо за местни бизнеси, към които да отнесете своите въпроси и притеснения относно етиката и екологичността, пък дори и те да нямат съответния сертификат. И чак след това да търсите дрехи, от големи световни корпорации, притежаващи някои от горепосочените (или други) сертификати.



Надявам се, че тази информация ви е била полезна!


Чао! И до нови срещи!


Commentaires


©2020 by Mrs Nellie Bee. Proudly created with Wix.com

bottom of page