Как да стимулираме речта у детето?
- Нели
- Mar 24, 2021
- 5 min read
Привет, мили родители! В днешната статия ще ви споделя моите съвети и познания по отношение стимулиране на речта у детето.
Децата започват да говорят на различна възраст. Също както прохождат на различна възраст. Но както стимулираме физическата активност у детето (например слагаме играчка на разстояние, за да го стимулираме да пълзи и да си я вземе само), така е хубаво да стимулираме и речта у него. В следващите няколко реда ще ви разкажа как аз съм стимулирала речта на Алия. Не съм специалист по детско развитие, нито пък съм логопед, споделям ви тази информация и моите съвети, така както бих ги споделила на приятел.

Развитието и запознаването с речта при детето започва в най-ранна възраст. Всъщност този процес започва още преди детето да се е родило. То чува и изследва речта на родителите си, още докато е в утробата на майката. Щом детето се роди, от ден едно то става гъбка, която буквално попива всичко, което казвате. В началото то натрупва пасивен речник – тоест разбира ви какво му говорите, но не може да се изрази. А след това се отключва и говора.
Започваме от самото начало на речта – храненето. Речта и храненето са тясно свързани. Най-вече защото се храним и говорим с един и същи орган – устата. Когато чрез храненето тренираме устата (и в частност езика), на по-късен етап говоренето се случва по-рано или по-правилно.
Когато детето суче от гърда, то използва своите устни, език и челюст, за да създаде вакуум, да стимулира лактация и да преглътне кърмата. Понякога децата не се хранят от гърда. Възможно е поради различни причини детето да бъде хранено с кърма или адаптирано мляко от шише. Когато ситуацията е такава е важно при избора на шише да се обърне внимание на накрайника. Той трябва да предизвиква услие в детето когато се храни. Бебето трябва отново да суче, да движи челюст и да преглъща, а не млякото да се стича директно в гърлото му.

Когато детето стане на 6 или повече месеца обикновено се предлага и друга храна освен мляко. Тогава развитието на мускулите и в частност езика става още по-засилено. За да стимулирате това развитие е добре да предлагате храната на детето, така че то да може да я дъвче. Аз съм привърженик на ЗВБ, но дори и да захранвате детето с пюрета важно е отново да му давате възможност да дъвче, да премята храната из устата си. Не изсипвайте директно храната в гърлото. Аз лично избрах да захранвам своето дете по ЗВБ и смятам, че това до голяма степен е допринесло за развитието на речта у Алия. Децата се разждат с умението да дъвчат и го правят съвсем ефективно с или без зъби. Когато им предлагаме храна на парчета те усъвършенстват дъвкателните си умения, усъвършенстват движенията на езика и моториката си.
Пиенето от чаша също е страхотно "упражнение", което благоприятства развитието на речта. В някои райони по света, новородени бебета, които по една или друга причина не биват кърмени, се хранят именно от малки чашки. Тоест дори и новородените могат да пият от чаша (под надзора на възрастен), така че не се притеснявай да пропуснеш всичките видове накрайници на шишета (твърд, мек, сламка и прочие) и да предложиш директно чаша за пиене.
А всичко това е изключително важно защото когато говорим ние местим не само устните си, но и езика. Той извършва много сложни движения по време на говор. Мести се напред и назад, движи се в ляво и дясно. Ако детето не тренира и не усвоява умението да мести устните и езика си хранейки се и пиейки, то съответно няма да говори или ще проговори на по-късен етап.

Следващото нещо, което ще засегна са игрите. Или по-точно игрите за фина моторика. Центровете в мозъка отговарящи за фината моторика и речта са тясно свързани. Редица проучвания сочат, че ако едно дете умело борави с ръцете си, то ще говори по-добре или ще проговори по-рано и обратното – децата, които говорят добре или проговарят по-рано имат по-добра координация на ръцете си. Затова, ако искате да стимулирате речта у детето давайте му занимания за фината моторика. Например да пресипва от един съд в друг, да разлепя тиксо, да реди кули или да играе с конструктор.
Комуникирайте с детето. Както казах и в началото на тази статия, децата са гъбки, които попиват от обкръжаващия ги свят. За да говори едно дете, то на него трябва да му се говори. Грешно е схаващането, че бебетата не разбират и е излишно да им се говори. Да, те може и да не разбират всичко в началото, но няма да започнат да разбират без да им обясните. Още от самото раждане на Алия аз й говорех. Когато се събудеше й казвах, че си е отворила очичките, че се е наспала, че имаме гости или че до сега съм готвила. Когато я преобличах вербализирах това, което правя – “сега събуваме чорапите, това са твоите крачета“, “подай ми ръчичка, за да махна блузката ти”, “може ли да съблека блузката ти?” и т.н.
За да започне да говори детето, то първо трябва да натрупа пасивен речник.
Страхотен начин за обогатяване на речниковия запас е четенето на книжки. При малките деца, четенето не изглежда точно така както си го представяме, а по-скоро прилича на игра с много въпроси, а понякога изглежда сякаш детето изобщо не ни обръща внимание. Въпреки това четете на детето. То ви чува и попива от вас. Думите, които прочитате, интонацията на гласа ви, реакциите на лицето ви. Всичко това е комуникация.
Игри с карти, картинки и фигури. Още един страхотен начин да обогатим речника на детето е да играем с карти и фигурки. Назовавайте фигурите, описвайте играта, задавайте върпоси. Ако детето е по-малко е достатъчно просто да му показвате фигурите и да ги назовавате с техните имена. Ако пък е по-голямо е хубаво да включите и описателни думички – сив слон, голям куб, червено топче, гладка пързалка и прочие.

Задавайте върпоси и очаквайте отговор. Родителите често пъти задаваме въпрос на детето и сами си отговаряме, без дори да изчакаме неговият отговор. Но е важно да имаме търпение. Детето има нужда от време, за да измисли отговора на върпоса, да намери думичките и да го каже. Децата, за разлика от повечето възрастни, наистина мислят когато им задаваме въпрос и не отговарят машинално. Затова когато попитате детето какво животно е това – дайте му минутка да помисли.
Пейте песни – песните и стиховете са страхотен начин да развиете мозъка на детето и неговата възможност да усвои език. Проучване на института „Brain and Creativity“ към Южния Калифорнийски университет е посочило, че музикалните преживявания през ранното детство могат да забързат развитието на мозъка, особено на тези части от него отговарящи за усвояването на език и четене. Но музиката не само развива мозъка, тя прави всичко по-лесно за запомняне. Когато между думите и звука има асоциация, за хората (независимо малки или големи) е по-лесно да запаметят. Затова като тинейджъри запомняхме по-лесно текствете на песни, отлкото уроците по история. Хубаво е да пеете песни на детето, така ще му е по-лесно да запомни, а когато забрави дума, може да му я припомните с мелодия – чувайки мелодията, мозъка веднага ще изпрати сигнали до „библиотеката“ от думи и асоциацията ще предизвика припомняне на думата.
Това е информацията и съветите, които имам да споделя с вас, мили родители. Надявам се, че тази статия ви е била полезна!
Чао! И до нови срещи!
Нели
Последвайте ме в Instagram: https://www.instagram.com/mrsnelliebee/
Открийте профила ми във Facebook: https://www.facebook.com/MrsNellieBee/
И гледайте моите видеа в YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCZ8dre_mMxVQmdP76vpqDKg
留言