Почистване на грим с растителни масла? Не само, че е възможно, но и най-добрия метод на почистване!
- Нели
- Feb 16, 2020
- 5 min read
Updated: Feb 19, 2020
Днес искам да ви запозная с един метод за почистване на кожата, който първоначално може да ви се стори малко странен, но всъщност е много логичен и ефективен. Става въпрос за масления метод на почистване.
* Тази статия е малко по-дълга, но съм се постарала да ви предоставя пълна информация за това как работи този метод и защо той е полезен.
Видео по темата има и в YT канала ми:
Почистването на кожата с натурални масла е съвсем лесно, а успеха е заложен в знанието, че маслата се "разтварят" масла. Но преди да пристъпим към самият метод бих искала накратко да поговорим за процесите, които протичат в кожата и в частност производството на себум.

Себумът е секрет, който се произвежда от мастните жлези в кожа и има за цел да я предпази от водата и влиянието на други фактори на околната среда. Той омазнява кожата, за да я предпази, но понякога се получава прекомерно омазняване, натрупване на мазнини, запушване на пори и последвалите от това акне, черни точки, пъпки и други. Противоположна ситуация е твърде малкото производство на себум, което пък води до изсушаване на кожата и лющене. Когато кожата произвежда балансирано количество себум тя е подхранена, здрава и красива.
За съжаление много от продуктите за почистване на кожата са твърде агресивни, отмиват себума и микробиома от нейната повърхност и я изсушават. В резултат на това кожата се "стресира" и започва да произвежда още по-голямо количество себум. След което пък се стресираме ние - започваме да мием кожата все повече и повече, да я изсушаваме прекомерно и така затваряме един порочен кръг.
Масленият метод на почистване на кожата работи по такъв начин, че не изсушава кожата, а само почиства натрупаните в нея замърсявания. Така не се получава нито прекомерно изсушаване, нито прекомерно омазняване и кожата е в балансирано здравословно състояние.
Какво представлява масления метод?
При този метод на почистване масло се масажира в кожата и то "разтваря" натрупаните излишни мазнини и замърсявания в порите. По време на почистването се използва и пара, която цели да улесни процеса като загрява маслата и така по-лесно се извеждат замърсяванията.
Какви масла са подходящи?
1. Рициновото масло е първото и най-важно масло в масленият метод на почистване. Използва се точно това масло защото то има силно почистващо и противовъзпалително действие. Въпреки, че стой в основата на почистването, се използва съвсем малко от него, тъй като в големи количества рициновото масло може да изсуши кожата. С рициново масло можеш да се сдобиеш от магазините за натурални храни и онлайн. При покупката е добре да заложиш на качеството - не забравяй, че малко количество ще ти стигне за дълго време и инвестицията определено си заслужава.
2. Второто масло зависи от типа кожа, който имаш:
Основното почистване се извършва от рициновото масло, докато функцията на другото е да я подхрани и заздрави.
- При кожа склонна към омазняване препоръчвам употребата на по-леки масла и такива с високо съдържание на линоленова киселина. Например масло от шафранка, вечерна иглика, гроздови семки, оризови трици и други.
- При суха кожа те съветвам да използваш дълбоко хидратиращи масла. Такива са маслиново масло, масло от макадамия, авокадо, лешник и други.
- При балансирана кожа е добре да използваш масла близки до структурата на себума. Най-подходящо такова масло е маслото от жожоба. Други масла удачни за нормална кожа са масло от камелия, оризови трици.
- При комбинирана кожа е добре да се използват масла, който балансират. Такива масла са сусамово и бадемово масло, масло от кайсиеви ядки и шипково масло.
- При зряла кожа е най-добре да се използват масла, който подобряват еластичността на кожата като шипково масло, масло от пореч, камелия, вечерна иглика.
Някои важни точки, който да следиш:
- Цвета и аромата на маслото издават до голяма степен неговото качество. Например качественото маслото от авокадо има тъмно зелен отенък, а шипковото масло е червено на цвят. Аромата на тези масла често напомня ядки или така наречения "земен аромат". Качеството на маслото определя и успеха на този метод.
- Наблюдавай кожата си и слушай сигналите й. Всяка кожа е уникална и реагира по различен начин на различни масла. Наблюдавай кожата си и как се чувства тя. Мазното и утежнено усещане означава, че си избрала масло, което не се понася добре от кожата, докато чувството на опън и сухота означават, че не нуждаеш от хидратация.
- Дехидратираната кожа не винаги е суха кожа. Възможно е кожата ти да е дехидратирана, но това да не я отнася към категорията на суха кожа. Ако забележиш, че при нанасянето на някое масло кожата се омазнява прекомерно е добре да заложиш на по-леко масло.
Как да смесиш маслата?
- Мазна кожа - 30% рициново масло и 70% второ масло**
- Нормална кожа - 20% рициново масло и 80% второ масло**
- Суха кожа - 10% рициново масло и 90% второ масло**
* Второто масло същност може и да е бленд от няколко масла. Добре е да започнеш само с едно, а когато опознаеш метода и кожата си може да включиш и други.
** Това са референтни стойностти. Чувствай се свободна да си поиграеш със съотношенията.
Необходими продукти:
1. Бленд от масла
2. Малка кърпа за лице
3. Топла вода
Стъпка по стъпка:
1. Подготви кърпата като я накиснеш в топла вода. Не използвай твърде гореща вода, за да не изгориш кожата си. Наложи кърпата за няколко секунди върху лицето си.
2. Изсипи необходимото количество масло между дланите на ръцете си и разтъркай добре.
3. Масажирай маслото върху кожата. Това ще почисти следите от грим, кремове и замърсявания, който са се наслоили през деня.
4. Отдели си време за масажа - това е есенцията на целия процес. Наблегни върху зоните където се натрупват повече замърсявания. Не бъди груба, масажирай с кръгови движения, а около зоната на очите бъди по-нежна, тъй като там кожата е много деликатна.
4. Наложи повторно затоплената с вода кърпа върху лицето си. Благодарение на томплината маслата ще се отпуснат, ще се смесят и ще проникнат по-дълбоко, за да почистят и най-упорите замърсявания. Остави кърпата върху лицето си докато изстине (обикновено това отнема около минута).
5. Нежно забърши кожата с влажната хавлия. Не натискай и не се опитвай да изтъркаш кожата. На топла течаща вода измии кърпата и повтори точка 4 при необходимост.
Готово!
Тази процедура е препоръчително изцяло да замести конвенционалното почистване на лицето. Съвсем скоро ще забележиш, че този метод на дълбоко почистване оставя кожата ти по-здрава, без чувство за омазняване или изсушаване.
Кога можеш да очакваш желания ефект?
Ефекта от метода ще усетиш още след първото измиване.
Ще можеш да се насладиш на дълготраен резултат, по-здрава и балансирана кожа след 3-4 седмици.
Дай време на кожата си да се настрои и адаптира към новия метод на почистване. В началото може да ти се стори, че нейното състояние не се променя или дори се влошава. Това най-вероятно не е така. Балансирането на производството на себум отнема време, но резултата е далеч по-дълготраен от този при конвенционалните методи на почистване.
Готова ли си да опиташ масленият метод на почистване? Ще се радвам да споделиш своите резултати и наблюдения.
Ако имаш въпрос или ти е необходима консултация, не се колебай да ми пишеш - с радост ще се опитам да помогна.
Ще очаквам отзиви :)
Comments