top of page

Устойчив живот? Не е толкова сложно (и скъпо) колкото ти звучи!

Updated: Feb 19, 2020

Не е нужно годишния ти боклук да се събира в едно бурканче, за да направиш ежедневието си по-устойчиво и природосъобразно. В днешната статия ти споделям няколко лесни промени, които ще намалят отпадъците и негативния отпечатък, които оставяме след себе си.



1. Платнена торба вместо найлонови чантички - време е да си признаем, че това е една промяна, която всеки от нас може да направи и не изисква никакви усилия. Платнените торби са вече достъпни навсякъде, не стурват много и идват в какви ли не красиви десени. Можеш дори да получиш безплатна торба - често раздават такива при разни промоции в големите вериги, оглеждай се. А можеш и да си ушиеш от стара тениска.


2. Стоманена / стъклена бутилка за вода/многократна чаша - компаниите за бутилирана вода, не ни продават вода. Те ни продават пластмасови бутилки. Спри да си харчиш парите за пластмаса, която изхвърляш още на следващия ден (или час!). Една многократна бутилка може и да изглежда като голяма инвестиция, но разбито в годишен разчет излиза евтино. Моята бутилка купих от Waldorfland за 58лв, което в първия момент може да ви се стори доста. Но 58лв разделено на 365 дни - 15ст на ден. Което си е по-малко от цената на една пластмасова бутилка. Плюс това Klean Kanteen са толкова устойчиви, че ще ми служи поне 5 години.


3. Стоманена сламка - с това не мога да дам личен пример. Ние удома просто пием от чашата, не ползваме сламки. Но ако вие пиете със сламки удома или редовно ходите на заведения където ви сервират напитките с пластмасови сламки, купете си сламки за многократна употреба. Стоманени, бамбукови, дори стъклени съм срещала - избор има :) Пстт... по мои наблюдения бамбуковите в ДМ излизат най-евтино.



4. Бамбукова четка за зъби - всеки от нас използва хиляди четки за зъби. Ако сменяте четката си веднъж на 2 месеца, това означава, че употребявате 6 четки на година. При средна продължителност на живота 74 години - това са над 400 четки за зъби. Средностатистическата четка за зъби съдържа около 20гр пластмаса. Това са едни безсмислени 8кг пластмаса (за целия ви живот), при все че има не по-лоша алтернатива, а именно бамбукови четки за зъби. Аз използвам четка за зъби от Green Revolucia.


5. От Green Revolucia си купувам и паста за зъби на таблетки - признавам малко е странно в началото, но предполагам ще свикна. Миналият месец си купих първата опаковка таблетки за зъби и смея да твърдя, че вършат добра работа. Просто е различно и ново. Хвърлила съм око и на пастите за зъби в стъклени бурканчета от Ben&Anna - предлагат ги в ДМ. Ако имате мнение за тях - споделете ми в коментар.


6. Козметика без химикали и в устойчиви опаковки - това звучи като твърде много изисквания за един крем за ръце, но хубавото е, че в повечето случаи чистата козметика идва в стъклена опаковка. Чистата козметика (без синтетика и хормоно-разбъркващи съставки) е полезна както за теб, така и за природата. От една страна твоето тяло не попива вредни за здравето ти химикали, от друга страна почвата на майката Земя не се пропива с същите химикали. Стъклените опаковки или опаковките от картон са страхотна алтернатива на пластмасовите и според мен дори изглеждат по-добре. А можеш да минеш и една стъпка по-напред като си купуваш козметика без опаковка - натурални масла, занаятчийски сапуни, шампоан на блокчета, lotion bars.





7. По повод шампоановите блокчета, които лесно могат да заменят конвенционалния шампоан, е добре да споменем и измиването с ръжено брашно. Някой от вас ми беше споделил в коментар за тази възможност и след като проучих въпроса установих, че ръженото брашно не е единствената Zero Waste алтернатива на шампоаните. Някои хора дори мият косата си само с вода (това обаче предполагам е подходящо само за хора, които не ползват стилизиращи продукти).


8. Докато сме още в банята да споменем методите на обезкосмяване - метални Safety Razors самобръсначки, захарна кола маска или епилатор. Това са познатите ми zero waste алтернативи на бръсненето с еднократна самобръсначка. Аз залагам на епилатора.



9. Многократни тампони за грим - памучните тампони за грим са скрита лимонка. Често хората питат - "ама какъв е проблема с тях, нали памука е естествен материал?!". Но производството на памук е индустрия замърсяваща околната среда с тонове пестициди! Освен това повечето от работниците в производствения процес работят при лоши условия на труд и взимат много под минималното заплащане, за да водят нормален човешки живот (не пренебрегвайте отговорността към обществото). Промяната към многократни тампони за грим може да не ви струва и стотинка. Различни занаятчии в социалните медии предлагат много симпатични тампони за грим, но аз направих моите от стар кърмачески потник, който е от органичен памук - уникално zero waste комбо! Така хем не похарчих нищо, хем не бяха използвани никакви ресурси (освен сръчните ръце на моята mother in law) за направата им.


10. Менструална чашка - нали не мислехте, че ще се разминем без да я спомена! :D Какво да ви кажа - влюбена съм в менструалната си чашка и смятам, че всяка жена заслужава да изпита удобството й. И да забрави за еднократните, бъкани с химикали продукти за дамска хигиена.


Ето, че стигнахме до края на част 1 от тази пордеица. Стойте на линия и ме последвайте в социалните медии, за да не пропуснете и следващата част от Zero Waste списъка.


Чао и до нови срещи!

Comments


©2020 by Mrs Nellie Bee. Proudly created with Wix.com

bottom of page